Wakacje składkowe od ZUS

 

Na czym polegają wakacje składkowe?

Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy mogą składać wniosek o zwolnienie ze składek na własne ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc w roku. Zwolnieniem objęte będą składki ustalane od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę.

Zwolnienie dotyczy przedsiębiorców, którzy w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku ubezpieczali (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych, w tym ubezpieczenie przedsiębiorcy.

Wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tą trzeba płacić na bieżąco.  

UWAGA: uzyskanie zwolnienia nie ma wpływu na uprawnienie do korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych za ten okres, gdyż składki na ubezpieczenia społeczne za miesiąc objęty zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa.

WAŻNE: Za czas zwolnienia przedsiębiorca musi zapłacić składki za osoby, które ubezpiecza ( pracowników, zleceniobiorców, osobę współpracującą). Zwolnienie to jest dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany, miesiąc w roku kalendarzowym, co oznacza, że w 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych tylko za grudzień 2024 r., a wniosek o zwolnienie, należy złożyć w formie elektronicznej przez platformę PUE ZUS do końca listopada. Wnioski złożone w grudniu 2024 r. będą dotyczyć zwolnienia z opłacania składek za styczeń 2025 r.

Kto może skorzystać z wakacji składkowych?

Ulga ta jest dedykowana dla mikro przedsiębiorców, czyli zwolnienie dotyczy przedsiębiorców, którzy w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku ubezpieczali (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż 10 ubezpieczonych, w tym siebie.

Do limitu 10 ubezpieczonych wliczają się przedsiębiorca, pracownicy, zleceniobiorcy (z wyłączeniem uczniów i studentów do 26 roku życia) oraz osoby współpracujące. Nie wliczają się t osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, czyli m. in. osoby pobierające zasiłek macierzyński, przebywające na urlopie wychowawczym bądź na urlopie bezpłatnym).

Przedsiębiorca może skorzystać z wakacji składkowych, jeśli w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnął żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych oraz w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Zwolnienie w ramach wakacji składkowych stanowi pomoc de minimis, co oznacza, że  podatnik nie  może z niego skorzystać, jeżeli wyczerpał limit otrzymanej pomocy, która wynosi 300 tys. euro w okresie 3 lat.

Miło nam będzie, jeśli zechcecie Państwo poświęcić minutę i wystawić nam opinię w Google Maps.